Amager er blevet et af de mest eftertragtede sted at købe hus i København, og udvalget af villaer og rækkehuse er større end mange tror. På bare én platform ligger der ifølge Boligsiden over 250 villaer til salg på tværs af postnumrene 2300 og 2770 – fra små håndværkervillaer til monumentale byejendomme med ni værelser. Artiklen her giver dig et aktuelt overblik over boligudbuddet, konkrete priser og de områder, der er værd at holde øje med lige nu.

254 villaer på Boligsiden.dk · 71 villaer i 2300 København S · 86 villaer i postnummer 2770 Kastrup

Hurtigt overblik

1Bekræftede fakta
2Hvad der er uklart
  • Priser på nyudbud kan ændre sig inden for dage
  • Mæglerdata opdateres løbende på tværs af platforme
3Tidslinjesignal
  • Nyere boliger (0-6 dage) handles over 7 mio. kr.
  • Ældre udbud (over 100 dage) har lavere prisniveauer
4Hvad der kommer næst
  • Flere åbne huse planlægges i Kastrup-området
  • Udbuddet i 2300 og 2770 forbliver højt de kommende måneder

Tabellen nedenfor sammenholder udbudstal på tværs af de tre største ejendomsportaler i Tårnby Kommune.

Postnummer Antal villaer Platform
2300 København S 71 Boligsiden
2770 Kastrup 86 Boligsiden
Tårnby Kommune 103 home.dk
Tårnby Kommune 235 Nybolig
Tårnby Kommune 252 Estate.dk

Huse til salg Amager Kastrup, Tårnby

Postnummer 2770 Kastrup er hjerte af Amager-boligmarkedet med 86 villaer alene på Boligsiden. Her finder du alt fra klassiske håndværkervillaer fra 1950’erne til nybyggede boliger fra 2018. Priserne spænder fra 3.995.000 kr. til over 10 mio. kr., og m²-priserne varierer mellem 27.203 kr. og 70.372 kr. (Boligsiden).

Nyeste udbud i Kastrup

Banevænget 9, 2770 Kastrup: 7.495.000 kr. (Boligsiden)

Dagebøl Alle 7, 2770 Kastrup: 8.995.000 kr. (Boligsiden)

Tobrukvej 17, 2770 Kastrup: 125 m², 3 værelser, grund 788 m², pris 10.295.000 kr. (Boligsiden)

Ingstrup Alle 24, 2770 Kastrup: 231 m², 7 værelser, grund 1.005 m², bygget 2008 (Boligsiden)

Askov Alle 27, 2770 Kastrup: 167 m², 4 værelser, pris 3.995.000 kr., 134 dage på markedet (Boligsiden)

Flere boliger på home.dk i Tårnby

I Tårnby Kommune finder du ifølge home.dk 103 huse til salg. Nyere udbud inkluderer Herkules Alle 34 (178 m², 8.995.000 kr.) og Ørnstrupvej 11 (149 m², 5.995.000 kr.) (home.dk). Andre nyheder på platformen er Kollundvej 42 (142 m², 4.795.000 kr.), Smedekærvej 4 (140 m², 10.495.000 kr.) og Bøgevang 9 (104 m², 6.800.000 kr.) (home.dk).

Boliger som Græsbøl Alle 14 (154 m², 7.095.000 kr.), Sandkåsvej 8 (177 m², 7.998.000 kr.) og Kastrupvej 416 (143 m², 5.995.000 kr.) udgør det midterste prisleje i området (home.dk).

Hvad det betyder

Prisvariationen i Kastrup afspejler forskellen mellem ældre villaer med lav m²-pris og nyere boliger med premium beliggenhed. For købere med begrænset budget kan ældre udbud give mening, mens hurtige købere bør fokusere på nyudbud.

Huse til salg Amager Strand

Området omkring Amager Strand tilbyder et andet segment af markedet. Her finder du ejendomme med nærhed til vandet og stor by, ofte til højere kvadratmeterpriser end det indre Amager.

Amager Strandvej 226

Amager Strandvej 226 i 2770 Kastrup er et eksempel på strandnære boliger: 5 rum, 141 m², pris 10.995.000 kr. (Boligsiden). Tilsvarende finder du Albøgevej 13 med 166 m², 6 værelser og 10.995.000 kr. i samme postnummer (Boligsiden).

Munkebjergvej 49, 2770 Kastrup: 209 m², 9 værelser, grund 902 m², pris 8.495.000 kr. viser, at der også findes større familievillaer i området til under 9 mio. kr. (Boligsiden).

Åbne huse på Amager Strand

Flere boliger markedsføres med åbent hus i Kastrup-området. Sirgræsvej 22, 2770 Kastrup har åbent hus søndag kl. 11.20-11.40 ifølge home.dk (home.dk). Pårupvej 5B (98 m², 5.795.000 kr.) har åbent hus søndag kl. 10.50-11.10, og Kastrupvej 416 har åbent hus kl. 12.05-12.25 samme dag (home.dk).

Mæglermarkedet

Amager Strand-området betjenes af mæglere som danbolig, LokalBolig, home Amager og RealMæglerne, som alle har aktive udbud i postnummer 2770.

Mønsteret viser, at strandnære boliger typisk handles til højere priser end tilsvarende ejendomme længere fra vandet, hvilket afspejler den premium, køberne er villige til at betale for beliggenheden.

Rækkehus til salg Amager

Rækkehuse udgør en væsentlig del af boligudbuddet på Amager, men de indgår ofte i det samlede boligtal frem for at blive opgjort separat. På Boligsiden er der 709 boliger til salg i alt på Amager, og rækkehuse er en del af dette udbud (Boligsiden).

Populære rækkehus-adresser

For at finde rækkehuse specifikt anbefales det at bruge filtre på de større boligportaler. EDC har 138 boliger til salg i Tårnby Kommune (EDC), og Nybolig har 235 huse i samme kommune (Nybolig). Begge platforme inkluderer rækkehuse i deres samlede udbud.

Vestre Bygade 20, 2770 Kastrup: 238 m², 9 værelser, grund 917 m², pris 6.995.000 kr. viser, at der findes større ejendomme med historisk bygningsår (1775) på Amager (Boligsiden).

Ingstrup Alle 10B, 2770 Kastrup: 245 m², 8 værelser, grund 983 m², pris 8.650.000 kr. tilbyder moderne bolig fra 2011 med god plads til stor familie (Boligsiden).

Søgetips

Når du leder efter rækkehuse, kan du med fordel søge på tværs af alle postnumre (2300, 2770) og bruge boligportalernes filtre til at sortere efter type, størrelse og pris.

Huse til salg Amager Øst

Amager Øst dækker de dele af Amager, der ligger øst for Amagerbrogade, og tilbyder en blanding af ældre villakvarterer og nyere bebyggelse. Området har god forbindelse til metro og motorvej, hvilket gør det attraktivt for pendlere.

Boliger med kort salgstid

Orions Alle 23, 2770 Kastrup: 152 m², 5 værelser, grund 627 m², pris 6.595.000 kr. blev netop udbudt med 0 dage på markedet (Boligsiden). Melstedvej 3, 2770 Kastrup: 126 m², 4 værelser, grund 588 m², pris 5.495.000 kr. har ligeledes kun 1 dag på markedet (Boligsiden), hvilket tyder på høj efterspørgsel.

Tobrukvej 16, 2770 Kastrup: 175 m², 4 værelser, grund 763 m², pris 4.600.000 kr. blev udbudt for kun 2 dage siden med en m²-pris på 27.203 kr. (Boligsiden), hvilket er i den lavere ende af markedet.

Amager Landevej-området

Amager Landevej 230, 2770 Kastrup: 72 m², 3 værelser, grund 819 m², pris 6.745.000 kr. viser, at mindre boliger stadig kan have høje priser grundet grundens størrelse og beliggenhed (Boligsiden). Byggeåret er 1957, og m²-prisen er 47.500 kr.

m²-priser på Amager

De laveste m²-priser på Amager ligger omkring 27.203 kr., mens de højeste når 71.023 kr. For købere betyder det, at en boligs pris per kvadratmeter afhænger meget af beliggenhed, stand og byggeår.

Det betyder, at købere nøje bør vurdere m²-prisen frem for kun den samlede pris, da to boliger med samme pris kan have vidt forskellig værdi per kvadratmeter.

Huse til salg Amager 2300 og 2770

Postnumrene 2300 København S og 2770 Kastrup udgør tilsammen hovedparten af Amager-boligmarkedet. Her er et overblik over det samlede udbud fra de største platforme.

2300 København S

I 2300 finder du ifølge Boligsiden 401 boliger til salg, heraf 71 villaer (Boligsiden). Højeste pris i området er Italiansvej 39 med 176 m², 6 værelser og 12.500.000 kr. (71.023 kr. per m²) med kun 1 dag på markedet (Boligsiden).

C.F. Møllers Allé 22: 90 m², 3 værelser, pris 5.995.000 kr. (64.462 kr. per m²) viser et mindre alternativ med nyere byggeår (2007) (Boligsiden). Kongelundsvej 92M: 98 m², 4 værelser, pris 6.995.000 kr. (46.263 kr. per m²) fra 2011 er også på markedet (Boligsiden).

Tuelandsvej 23 i 2300

Tuelandsvej 23, 2300 København S: 139 m², 5 værelser, grund 775 m², pris 7.995.000 kr. (39.153 kr. per m²) med 19 dage på markedet illustrerer det klassiske Amager-villamarked (Boligsiden).

Azaleagangen 4: 130 m², 3 værelser, pris 9.995.000 kr. (54.918 kr. per m²) er en villalejlighed med kun 8 dage på markedet (Boligsiden).

Prisniveauer i 2024

Boliger i 2300 København S ligger typisk mellem 5-12 mio. kr. med m²-priser fra 39.000 til 71.000 kr. Det højeste niveau findes i nyere eller centralt beliggende ejendomme.

Konsekvensen for købere i 2300 er, at markedet kræver hurtig handling, da nyere boliger med kort salgstid allerede handles i den høje ende af prisskalaen.

Fordele

  • Stort udvalg: Over 250 villaer alene på Boligsiden
  • Prisvariation: Find boliger fra under 4 mio. til over 12 mio. kr.
  • Metroforbindelse: God adgang til København C
  • Åbne huse: Mange boliger tilbyder åbent hus-visning
  • Diverse boligtyper: Fra rækkehuse til historiske villaer

Ulemper

  • Prisvariation: m²-priser fra 27.000 til 71.000 kr. kræver omhyggelig sammenligning
  • Portal-forskelle: Tårnby udbuddet varierer fra 103 (home) til 252 (Estate) boliger
  • Hurtigt marked: Nyere boliger sælges ofte inden for dage
  • Aldersspredning: Ældre boliger kan kræve vedligeholdelse
Kort sagt: Amager tilbyder noget for enhver pengepung, men det kræver research på tværs af platforme at finde de bedste handler. For førstegangskøbere giver det lavere m²-priser i ældre områder en lavere indgangstærskel, mens købere med større budget kan sikre sig nyere boliger med kortere salgstid. Konkurrencen er hårdest i postnummer 2300, hvor boliger med 1-2 dage på markedet allerede handles over 12 mio. kr.

Relateret læsning: Huse til salg i Hornslet – 84 boliger, 45 villaer 8543